Wywóz odpadów budowlanych – ile kosztuje kontener na gruz?

Podczas budowy domu oraz prac remontowych pojawia się pytanie o to, co zrobić ze zgromadzonymi odpadami budowlanymi. Oczywiście możemy samodzielnie dostarczyć gruz na miejskie lub gminne wysypisko śmieci, dzięki czemu, pozbędziemy się odpadów za darmo lub za niewielką opłatą. Możemy również zlecić wywiezienie odpadów budowlanych wynajmując kontener. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje kontener na gruz, a także, jak go zamówić.

Sprawdź, czy musisz płacić za wywóz gruzu!

Zanim wynajmiesz prywatną firmę, upewnij się, czy zachodzi konieczność płacenia za taki kontener. Liczne spółdzielnie mieszkaniowe posiadają umowę z zakładem oczyszczania miasta, dzięki czemu, członek wspólnoty ma prawo raz do roku wynająć kontener na odpady budowlane bez dodatkowych kosztów. Jest to po prostu jeden z przywilejów wynikających z regularnego płacenia czynszu. Jeśli natomiast budujemy lub remontujemy domek wolnostojący nie wchodzący w skład zrzeszonej spółdzielni, warto skontaktować się z zakładem oczyszczania, ale w zdecydowanej większości przypadków nie będziemy mogli skorzystać z darmowego kontenera.

kontenery na odpady budowlane

Jak wybrać odpowiedni kontener na gruz?

Zakład oczyszczania miasta, a także prywatne firmy, oferują swoim klientom dwa rodzaje kontenerów: na gruz czysty oraz na gruz zmieszany. Ten pierwszy jest nawet dwukrotnie tańszy, ale musimy liczyć się z surowymi restrykcjami związanymi z dopuszczalną zawartością takiego kontenera. Warto zatem wymienić, co wchodzi w skład gruzu czystego oraz zmieszanego, a co do odpadów budowlanych.

Gruz czysty: gruz betonowy i ceglany, gleba, ziemia, piasek, kamienie, mury, tynki, dachówki.

Gruz zmieszany: wszystko, co powyżej, niewielka domieszka płytek ceramicznych, a także do 5% objętości kontenera: złom, butelki PET, folie malarskie, płyty kartonowo gipsowe, tworzywa sztuczne, profile metalowe.

Odpady budowlane – do tego grona zaliczymy wszystko, co powyżej, a ponadto: płytki ceramiczne, linoleum, panele drewniane, klepki, listwy oraz nieograniczoną ilość śmieci, które nagromadziły się podczas prac remontowych.

Oczywiście firmy prywatne wynajmujące kontenery na gruz są odrobinę bardziej liberalne. A zatem, jeśli w gruzie zmieszanym znajdzie się trochę więcej śmieci, niż dopuszczalna norma 5%, nikt nie powinien zwrócić na to uwagi. Niemniej jednak, jeśli takich śmieci mamy znacznie więcej, wówczas warto wynająć kontener na odpady budowlane.

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na gruz i odpady budowlane?

Prywatne firmy oferują wszechstronny wybór kontenerów o różnej pojemności. Dostępne są także wytrzymałe worki big-bag, w których można umieścić gruz czysty. Jak już mówiliśmy, najmniej zapłacimy za kontener na gruz czysty. Cena za metr sześcienny pojemności takiego kontenera oscyluje w granicy 100 PLN. Więcej zapłacimy natomiast za gruz zmieszany, który wymaga segregacji. Cena za taki kontener mieści się w granicach 120 – 150 PLN za metr sześcienny.

Jeśli chcesz pozbyć się odpadów budowlanych, nie musisz obawiać się wyższych kosztów. Cena za kontener na odpady budowlane jest porównywalna do kontenerów na gruz zmieszany. Jeśli chodzi o dostępne pojemności, najmniejsze kontenery posiadają metr sześcienny. W ofercie bez problemu znajdziemy również kontenery, 5-metrowe, 6-metrowe czy 7-metrowe. Jeśli musimy pozbyć się bardzo dużej ilości gruzu, możemy liczyć na duże kontenery od 15 do 30 metrów sześciennych.

Jak zamówić kontener budowlany?

To bardzo proste. Większość firm preferuje kontakt telefoniczny. Możesz ustalić wszelkie szczegóły i wybrać formę płatności (najczęściej należy zapłacić z góry). Przybywa także firm, które umożliwiają wynajem kontenera na gruz i odpady budowlane przez Internet. Wówczas wystarczy wypełnić krótki formularz online: jaki typ i pojemność kontenera potrzebujemy, adres działki, a także termin. Jak długo możemy korzystać z podstawionego kontenera? Większość firm udostępnia nam kontener na całą dobę, choć trafimy również na firmy, które umawiają się na wieczorną godzinę odbioru.

Reklama