Badanie gruntu – kiedy warto skorzystać z pomocy geotechnika?

Specjalistyczne badanie gruntu, a właściwie badanie geologiczne, dostarcza nam wielu cennych informacji, które przydają się przy projektowaniu i budowaniu nowego domu. Choć wykonanie takich badań przed rozpoczęciem prac nie jest konieczne, warto się na nie zdecydować, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści. Na czym polega zaawansowane badanie gruntu oraz w jakich sytuacjach może się okazać szczególnie pomocne?

Na czym polega geologiczne badanie gruntu?

Są to złożone badania realizowane przez doświadczonego inżyniera geotechnika, który wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt do sprawdzenia gruntów znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Z takich badań najczęściej korzystamy przy okazji budowy nowego domu. Uzyskane informacje są niezwykle pomocne przy projekcie fundamentów. Badanie geologiczne pozwala ocenić rodzaj gruntów oraz gleby wchodzącej w skład podłoża a także dostarcza informacji na temat wód gruntowych. Jeśli badanie jest przeprowadzane w konkretnym celu, otrzymasz rekomendacje oraz wnioski, które pozwolą podjąć optymalne decyzje.

Badanie gruntu – kiedy warto skorzystać z pomocy geotechnika?

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić badanie gruntu?

istnieje kilka sytuacji, w których badanie gruntu okaże się bardzo przemyślaną i cenną decyzją. Poniżej wymieniamy najczęstsze sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy geotechnika:

  • Zakup działki budowlanej – poszukujesz dogodnej lokalizacji pod budowę domu i chcesz uniknąć problematycznych sytuacji? Przed zakupem działki skorzystaj z pomocy geotechnika, który stwierdzi, czy na danym terenie można bezpiecznie wybudować dom, a także wskaże optymalne miejsca pod położenie fundamentów. Badania geotechniczne są wskazane w sytuacji, gdy pragniemy postawić dom z piwnicą.
  • Lokalizacja studni – badania geologiczne pozwalają ocenić rozkład wód gruntowych, dzięki czemu, można szybko i skutecznie wybrać najlepsze miejsce pod wykopanie studni.
  • Lokalizacja szamba – o ile przy kopaniu studni poszukujemy wód gruntowych, o tyle w tym przypadku staramy się znaleźć suche i stabilne miejsce, dzięki czemu, zbiornik nie będzie narażony na pękanie oraz przedostawanie się do niego wody gruntowej.
  • Montaż pompy ciepła – bardzo popularnym rozwiązaniem są ostatnio pompy ciepła, czyli nowoczesne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domu. Jeśli decydujesz się pompę gruntową lub pompę wodną, badanie gruntu wskaże najlepsze miejsce na umieszczenie pompy. Dzięki temu, zagwarantujesz sobie większe oszczędności na przestrzeni wielu lat.

Badania gruntu pozwalają uniknąć w przyszłości wielu problemów, np. z osiadaniem fundamentów lub pękaniem zbiornika szamba. Uzyskana dokumentacja może również zaoferować większe zyski z oszczędności energii elektrycznej na ogrzewaniu z pomocą pompy ciepła.

Ile kosztuje profesjonalne badanie geotechniczne?

Badania może przeprowadzić wyłącznie licencjonowany inżynier-geotechnik, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Badanie gruntu polega na wykonaniu odwiertów o głębokości kilku metrów. Zwykle wystarczy głębokość 5 metrów, aby uzyskać miarodajne wyniki. podczas badań należy wykonać kilka odwiertów. Absolutne minimum to trzy odwierty, choć na dużym terenie powinno to być przynajmniej 5-6 pomiarów. Jeśli znamy orientacyjne miejsce budowy domu, badania będą tańsze, aniżeli sprawdzanie bardzo dużej działki w poszukiwaniu dogodnego miejsca.

W zależności od wybranej firmy oraz lokalizacji badań, cena jednego odwiertu o głębokości 5 metrów waha się od 500 do 750 PLN. A zatem, za miarodajne badanie oparte na przynajmniej trzech odwiertach zapłacimy od 1500 do 2300 PLN. Biorąc jednak pod uwagę ewentualne korzyści, warto zdecydować się na przeprowadzenie takich badań. Szczególnie, jeśli dookoła nas nie znajduje się wiele domostw i nie wiemy zupełnie nic o uwarunkowaniach wybranej działki. Samo badanie gruntu zajmuje kilka godzin, ale na pełną dokumentację czeka się zwykle do dwóch tygodni.

Reklama