W jaki sposób można uszczelnić szambo betonowe?

Nieszczelność szamba to dość powszechny problem, który stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Niebezpieczne substancje dostają się wówczas do gleby oraz do wód gruntowych, mając szkodliwy wpływ na otaczającą roślinność oraz zwierzęta. W związku z tym, często możemy spotkać się z pytaniem o to, jak uszczelnić szambo betonowe. Wybór właściwej metody zależy od wielu czynników, o których chętnie opowiemy w tym artykule.

Objawy świadczące o nieszczelności szamba betonowego

Pierwszą kwestią jest oczywiście stwierdzenie nieszczelności szamba. Najprostszym sposobem będzie porównanie zużycia wody z częstotliwością wywożenia ścieków. Znając pojemność szamba oraz zużycie, możemy sprawdzić, czy częstotliwość jest zgoda z pomiarami. Jeśli szambo jest wywożone zbyt rzadko, możemy przypuszczać, że doszło do nieszczelności, która powoduje wydostawanie się niebezpiecznych zanieczyszczeń do gruntu.

Jednakże powodem do niepokoju może być również zbyt częste wywożenie szamba. Wówczas możemy podejrzewać, że do zbiornika dostają się wody gruntowe. To dużo poważniejszy problem, ponieważ świadczy o tym, że wybrano złą lokalizację na zbiornik. Jego uszczelnienie w takiej sytuacji może być trudne i nietrwałe, biorąc pod uwagę stałe oddziaływanie wody gruntowej. W ekstremalnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem okaże się umieszczenie zbiornika w innym miejscu.

Szamba betonowe Warszawa

W poszukiwaniu przyczyny nieszczelności szamba

Odkrycie nieszczelności może być bardzo trudne. Jest to możliwe wyłącznie po odpompowaniu całej zawartości. Nasze możliwości ograniczają się do obserwacji z góry z pomocą latarki. Samodzielne schodzenie do zbiornika jest oczywiście nierozsądnym pomysłem, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zatrucia i uduszenia. Należy zatem skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem umożliwiającym zejście do środka.

Nowoczesna technologia oferuje wiele rozwiązań badania nieszczelności. Czasami jest to trudne zadanie, ponieważ nieszczelność może być ledwo widoczna, a średnica dziury nie przekracza średnicy główki szpilki. Nawet taka nieszczelność jest jednak bardzo niebezpieczna i wymaga interwencji. Po dokonaniu oględzin, specjaliści doradzą najlepszy sposób na uszczelnienie szamba.

Jak uszczelnić szambo betonowe?

Wybór metody w głównej mierze zależy od stopnia uszkodzenia, a także od lokalizacji. Jeżeli wewnątrz zbiornika stwierdzono bardzo małą dziurę, która nie uzasadnia tak dużej nieszczelności, wówczas jest to przesłanka sugerująca poważną nieszczelność na zewnętrznej ścianie zbiornika. Szambo może być uszczelniane na dwa sposoby: od wewnątrz oraz od zewnątrz. Nie jest oczywiście zaskoczeniem fakt, że znacznie tańsze okazuje się uszczelnianie od wewnątrz, które nie wymaga przekopywania działki w celu dostania się do zewnętrznej ściany zbiornika.

Niestety, uszczelnianie od wewnątrz ma swoje wady. Na dłuższą metę należy bowiem zastosować materiały, które zabiorą nieco pojemności zbiornika. Niektóre firmy proponują tymczasowe metody, jak np. malowanie specjalną farbą, która dostaje się do nieszczelności i wypełnia je. Zbiornik szamba ma jednak do czynienia z bardzo ekstremalnymi warunkami, a taka metoda może okazać się zawodna. Silne substancje żrące w końcu zniszczą uszczelniającą powłokę, a problem powróci. Niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie dodatkowej wylewki, która utrwali wypełnienie zbiornika. Właściciel otrzymuje certyfikat, który stwierdza przywrócenie szczelności szamba.

Ile kosztuje uszczelnianie szamba betonowego?

To zależy od zakresu prac, które musiała wykonać firma zajmująca się uszczelnianiem szamba. W najlepszym przypadku zapłacimy kilkaset złotych, a w najgorszym, nawet kilka tysięcy złotych. Niestety, musimy pamiętać, że uszczelnienie dziurawego szamba betonowego jest naszym obowiązkiem z dwóch względów. Przede wszystkim, nieszczelne szambo prowadzi do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym wód gruntowych. Ponadto, co jakiś czas organizowane są masowe kontrole szczelności szamba. W razie udowodnienia nieszczelności, właściciel dziurawego szamba musi się liczyć z bardzo wysoką karą finansową.

Reklama