Co to jest pompa ciepła i jakie korzyści może nam zaoferować?

W ekologicznych i energooszczędnych domach coraz częściej spotkamy się z pompą ciepła, która umożliwia wyjątkowo efektywne i tanie ogrzewanie domu w okresie jesienno-zimowym, ale również ogrzewanie wody w cyklu całorocznym. Biorąc pod uwagę ogromne oszczędności, wiele osób zadaje sobie następujące pytania: co to jest pompa ciepła i czy warto w nią zainwestować. W tym miejscu chętnie podzielimy się z podstawową wiedzą na temat tych urządzeń.

Czym właściwie jest pompa ciepła i jak działa?

To specjalne urządzenie, które wykorzystuje prawa dynamiki w celu pozyskania ciepła z otoczenia. W zależności od wybranego modelu, pompa ciepła może pozyskiwać ciepło z powietrza, wody, lub ziemi. Jest to tzw. dolne źródło niskotemperaturowe. Urządzenie transportuje ciepło z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o temperaturze wyższej. Aby te procesy mogły zachodzić, pompa ciepła potrzebuje zasilania, którym najczęściej jest energia elektryczna. Urządzenie jest niezwykle wydajne, ponieważ pozwala oddać ciepło równie czterokrotności wykorzystanego prądu.

Pompa składa się również z instalacji, która zajmuje się transportowaniem oraz przetwarzaniem ciepła do zasobów, które możemy wykorzystać w naszym domu. Wyprodukowane ciepło trafia do źródła górnego, którym może być bojler, ogrzewanie podłogowe, tradycyjne grzejniki, a także instalacja odpowiedzialna za podgrzewanie basenu.

Pompy ciepła

Pompa ciepła dostosowana do naszych potrzeb

Jak już mówiliśmy, pompa może pobierać ciepło z wody gruntowej, powietrza, a także z gruntu. Wybór modelu zależy w głównej mierze od uwarunkowań terenu, na którym znajduje się dom. Istotnym czynnikiem jest oczywiście klimat. Chodzi o to, aby niskotemperaturowe źródło ciepła przez cały rok zaopatrywało nas w niezbędne zasoby. W Polsce rzadko stosuje się pompy powietrzne, ze względu na bardzo zimne dni z dużymi mrozami. Pompa ciepła działa nawet do temperatury -30 stopni, jednak im zimniej, tym mniejsza jest efektywność związana z większym poborem prądu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem w naszym kraju jest pompa gruntowa. Kilka metrów pod powierzchnią panują dodatnie temperatury, które utrzymują się niemal przez cały rok. Taka instalacja nie zajmuje wiele miejsca i nie jest uzależniona od uwarunkowania powierzchni. Ograniczeniem jest natomiast wysoki koszt związany z koniecznością wykonania odwiertów. Dobrą alternatywą może być pompa wodna, o ile nasz dom znajduje się na terenie o sprzyjających warunkach.

Ile można zaoszczędzić z pomocą pompy ciepła?

Wiele zależy od wydajności samego urządzenia, a także od wyboru dolnego źródła niskiej temperatury. Jak już mówiliśmy, wydajne urządzenia pozwalają pozyskać ciepło warte czterokrotność wykorzystanej energii elektrycznej. Reasumując, jeśli obecnie korzystasz z tradycyjnego ogrzewania i płacisz za nie 500 PLN miesięcznie, z pompą ciepła możesz ograniczyć wydatki czterokrotnie, do 120-150 PLN na miesiąc. Im więcej energii zużywasz na ogrzanie domu, tym więcej zaoszczędzisz. Koszt pompy ciepła jest dosyć wysoki. Z montażem instalacji zapłacimy zwykle ponad 20,000 PLN. Biorąc jednak pod uwagę skalę oszczędności energii oraz niskie koszty eksploatacji, inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat.

Czy pompę ciepła można wykorzystać w gotowym domu?

Kolejną kwestią nurtująca wiele osób jest to, czy pompę ciepła można zamontować w istniejącym już domu. Jak najbardziej, ale musimy oczywiście uwzględnić, że koszt takiej inwestycji będzie znacznie większy. Konieczne będą pracę budowlane oraz przerobienie istniejącej instalacji grzewczej. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się tutaj pompa powietrzna, ponieważ nie zachodzi konieczność dokonania odwiertu na urządzenie. Pompa ciepła jest natomiast doskonałą propozycją dla wszystkich osób, które dopiero projektują swój wymarzony dom. Jeśli już w fazie projektu uwzględnisz taki właśnie system ogrzewania, możesz znacznie zaoszczędzić na kosztach montażu, a jednocześnie, uzyskać maksymalną wydajność zastosowanej pompy ciepła.

Reklama