Jak przerobić szambo betonowe na ekologiczne?

Posiadacze nieruchomości niepodpiętych pod kanalizację miejską muszą korzystać z szamba. W ostatnim czasie, dużą popularność zyskują szamba ekologiczne. Staramy się coraz bardziej dbać o środowisko, dorzucając swoją cegiełkę dla ratowania naszej planety. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, jak przerobić szambo betonowe na ekologiczne. Wyjaśnimy również, czym tak naprawdę jest szambo ekologiczne.

Czy szambo betonowe jest ekologiczne?

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Czy szambo betonowe należy z góry określić jako nieekologiczne? Absolutnie nie! W gruncie rzeczy, szamba betonowe podzielimy na dwie grupy: te szczelne oraz te dziurawe. Szczelne szambo betonowe nie szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ nie przepuszcza zawartości do gleby oraz wód gruntowych. Całkowicie nieekologiczne jest natomiast szambo dziurawe, które zanieczyszcza środowisko. Nie trzeba oczywiście dodawać, że takie szambo jest również niezgodne z prawem, a posiadacze narażają się w ten sposób na poważne konsekwencje finansowe. Niestety, niełatwo jest dowieść takiej nieszczelności, a zatem, wielu właścicieli nic nie robi sobie z problemu zanieczyszczeń wpływających z ich szamba do gleby…

Uszczelnianie szamba betonowego uczyni je bardziej ekologicznym

Jeśli zależy Ci na środowisku i chcesz uczynić swoje szambo bardziej ekologicznym, sprawdź jego szczelność. Najczęściej wystarczy porównać zużycie wody do wywozu ścieków. Jeśli szambo napełnia się zbyt wolno lub po pewnym czasie zatrzymuje się na określonym poziomie, jest to dowód na istnienie nieszczelności. W takiej sytuacji należy zatrudnić wykwalifikowaną firmę, która zajmie się oceną stanu technicznego oraz znalezieniem nieszczelności. Po wykryciu dziur, firma zaproponuje najlepsze rozwiązanie na przywrócenie szczelności.

Szamba betonowe

Czym właściwie jest szambo ekologiczne?

No dobrze, wiemy już, że szczelne szambo betonowe nie stwarza zagrożenia dla środowiska, a co za tym idzie, nie jest nieekologiczne. Wciąż jednak generuje zanieczyszczenia, których następnie trzeba się pozbywać. Niestety, w ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo nieścisłości, a szablo ekologiczne zaczęto utożsamiać z syntetycznymi materiałami, które mają zastąpić beton. Niestety, nie ma tu nic wspólnego z ekologią szamba. Pod tym terminem kryje się bowiem coś zupełnie innego.

Ekologiczne szambo ogranicza problem odprowadzania zanieczyszczeń. Jest to nic innego, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, która ogranicza problem wywożenia nieczystości. Oczywiście wciąż zachodzi potrzeba wywożenia ścieków, aczkolwiek jest ona dużo rzadsza, a co ważniejsze, tańsza. Co więcej, wywożone ścieki są bezpieczne dla środowiska, ponieważ nasza oczyszczalnia usuwa większość niebezpiecznych substancji. To właśnie przydomową oczyszczalnię mają na myśli osoby, które posługują się terminem ekologicznego szamba.

Czy można przerobić szambo betonowe na ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Tam gdzie możliwe było umieszczenie szamba betonowego, istnieje również możliwość zbudowania przydomowej oczyszczalni. Decydują o tym warunki gruntowe, a także wielkość działki. Plusem jest to, że przeróbka szamba betonowego na oczyszczalnię nie jest dużo trudniejsze od stworzenia oczyszczalni od podstaw. Niemniej jednak, nieodzowna okaże się pomoc profesjonalnej firmy, która oferuje stworzenie indywidualnego projektu, a następnie przeprowadzenie wszystkich prac.

Ekologiczne szambo to spora inwestycja. W zależności od uwarunkowań działki, od 5 do nawet 15 tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że koszty eksploatacyjne w skali roku spadają nawet dziesięciokrotnie, zwrot inwestycji można zauważyć już w przeciągu pierwszych trzech lat. W związku z tym, jeśli chcesz zmienić szambo betonowe w pełni ekologiczne rozwiązanie, przydomowa oczyszczalnia to bardzo opłacalna inwestycja, która okaże się dobra nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla Twojego portfela.

Reklama